Sådan lyder det fredelige borgerforslag FT 20776, som AMK opfordrer til at I og jeres naboer skriver under på. Det ny forslag overbyder AMK tidobbelt, ved at foreslå EEN procent af militærbyrden til fredsforskning. AMK har jo tidligere, bevidst beskedent,
de politiske partier til at give 0,1 procent. Også det ny forslag udstiller det absurde i prioriteringen, eftersom der i dag bevilges NUL procent til fredsforskning. Hvis 50.000 personer støtter forslaget, kunne det betyde mindst 585 millioner om året til fredsarbejde.
, også selvom forslaget ikke nemt bliver vedtaget – at få det i Folketinget kan få medierne til at skrive om denne skæve prioritering. Brug linket her:
Flere historier fra de sidste år...Herunder er en enkelt -
klik dig videre til resten...
> Fin ny grundbog for international konfliktløsningDanmark har fået sin første lærebog om internationalkonfliktløsning, skrevet af danske forskere. Det er glædeligt, men manglen skyldtes at freds- og konfliktforskningen herhjemme stort set blev stoppet i 2002 under Ander Fogh Rasmussens opgør med smagsdommere. De senere år har der dog været fornyet interesse for emnet på danske universiteter, og den nye bog skal være med til at genoplive freds- og konfliktforskning inden for internationalpolitik.
Lærebogen er kompetent skrevet af Jørn Boye Nielsen (bestyrelsesformand for Rådet for International Konfliktløsning). Isabel Bramsen(Ph.d. stipendiat hos Centre for Resolution of International Conflicts) ogprofessor Vibeke Vindeløv (professor i konfliktmægling ved KøbenhavnsUniversitet). Den er overskueligt bygget op først med konfliktløsningenshistorie og grundbegreber. Dernæst belyses den såkaldte konfliktcirkel systematisk i midterdelen fra konflikteskalering over vold til forebyggelse, og så ned ad deeskalerings-trappen mod fredsskabelse og forsoning. Bogen afsluttes med en gennemgang af relevante temaer som religion, medier, køn og globalt ansvar i forhold til konflikter.
Grundlaget for bogen er en forståelse om at konflikt er et livsvilkår, og at fred både må være målet og vejen igennem dem. Samt at færdighed i konstruktiv konfliktløsning er nødvendig, men ikke opstår af sig selv. Bogen fortæller også om den mulige etablering af en stabil fredskultur på den anden side af konflikten, når fjendebilleder og frygt er overvundet. Om forsoningsprocesser, hvor krænkelser gensidigt anerkendes, og om forholdet mellem tilgivelse og magtforhold. Samt problemet med at vore virkelighedsbilleder forvrides gennem mediernes enøjede vinkling, hvor konflikter overvejende kommenteres af militærpersoner.
Bogen rummer en meget omfattende litteraturliste, men desværre ikke et index til nemme opslag - den elektroniske udgave er dog søgbar. Bogens systematiske opbygning gør den nem at overskue, og dens mange grafer, eksempler og faktabokse hjælper til forståelsen. Den er ikke proppet med fremmedord, og begreberne forklares undervejs. Selv om den primært er skrevet som en lærebog, er den letlæst - læs
et uddrag til bedømmelse.
Tom Vilmer Paamand - juni 2017
...
...
...
...