Aldrig Mere Krig Pacifisme er en livsholdning
menu
<   Se alle Kommentarer
Share button


Kan vi mødes i drømmen om fredens mulighed

logo I en verden der føles tiltagende kaotisk og krigerisk, er det vigtigt at bevare vor menneskelighed og mærke, at vi har hinanden. Vi er en lille gruppe som mødes ca. hver 6 uge over nettet, og øver os på freden sammen.
Overskriften på vores møder er ”Freden igennem os”, fordi vi tror på at frygt og afmagt kan transformeres til indre ro og kreativitet, og dette ikke bare er rart men også smart, for så har vi kraften og overskuddet til at medskabe freden, om ikke her og nu i Gaza eller Ukraine, men så i køen i supermarkedet, på arbejdspladsen eller hvor end vi er.
Vi vil nære livet og drømmen, der en dag fører til fred, og vi mødes og deler om hændelser – ideer – informationer – bekymringer – om stedet hvor aggressionen eller modløsheden tog os, eller var lige ved at ta os, og hvordan vi fik det vendt, så noget positivt og livsnærende kom ud af os. I stedet for at vi var med til at eskalere det, der nærer frygten, krigen og det livsformindskende.
Vi mærker at mødet igen og igen ender med en indre følelse af styrkelse og tryghed, og det blot ved at vi forholder os til det som der er – kunne fx være tvivlen eller frygten, og sammen vende og dreje det, med en intention om at komme et smukkere sted hen. Det er naturligvis ikke altid muligt, men oftest er der mindst en i kredsen som kan udvide perspektivet, så vi går løftede og inspirerede fra møderne. Og er vi tomme en dag, så giver vi ordet til en fantastisk historiefortæller, vi har i cirklen.
Så, for dine medlemskroner har du fri adgang til denne gruppe. Vi vil max være otte personer pga. gruppedynamikken, men hvis vi bliver flere, så bruger vi blomsternes metode med knopskydning og laver flere grupper, så hold dig ikke tilbage, hvis du kender et par stykker, som du kunne tænke dig at dele dette med.
Du finder os på Facebook, hvor vi er undergruppe til Aldrig Mere Krig, og hvis dette tiltaler dig, og du har fredelige intentioner, så er du meget velkommen. Du er også velkommen til at kontakte mig, hvis du vil vide mere.

Dorte Lykke Holm - marts 2024








Flere historier fra de sidste år...
Herunder er en enkelt - klik dig videre til resten...


>  Mors Dag er en glemt aktion mod krig
De første skridt til en fejring af Mors Dag var som kampdag mod spædbørnsdødelighed. En gruppe kvinder i USA samledes i 1850erne om kampen for bedre forhold, men ydede siden under USAs borgerkrig også pleje til sårede soldater, uanset på hvilken side disse kæmpede.
Efter krigen blev dagen til Mother's Friendship Days, hvor pacifistiske mødre samledes om at forsone de tidligere fjender. En af arrangørerne, der i øvrigt tidligere havde komponeret en helt modsat hitsang - kampmarchenThe Battle Hymn of the Republic“ - skrev nu i 1870 en “Morsdags-proklamation“ til kvinderne om at spille en stærk politisk rolle i at skabe fred: “Arise, all women who have hearts! Our husbands shall not come to us, reeking with carnage, for caresses and applause.“
Ideen om en kvindernes fredsdag ændrede sig dog radikalt, da en anden af de gæve fredskvinder døde. Hendes datter brugte nemlig resten af sit liv på at ære moderens minde, ikke for dennes fredsarbejde, men kun som Moderskikkelse. Nu var tanken at dette i stedet skulle være dagen hvor hver enkelt takker sin mor, for alt hvad hun har gjort netop for dig.
I 1914 fik datteren dagen gjort til officiel fridag i USA. Lidt politisk kamp var der dog tilbage i hende. Hun fandt kommercialiseringen af dagen afskyelig, og var især rasende på blomster- og chokoladehandlere, der nu tjente formuer på ideen.
Datteren forsøgte derfor at sabotere et møde i det patriotiske selskab The American War Mothers. Ikke fordi disse støttede krig, men fordi organisationen misbrugte dagen til at indsamle penge til sig selv. Hun blev arresteret, men fortsatte kampen til sin død. Kommercialiseringen sejrede alligevel - og fredsbudskabet er væk.
Tom Vilmer Paamand - april 2020








... Aktuelle indlæg
... Uaktuelle indlæg
... Aktuelle kommentarer
... Uaktuelle kommentarer

AldrigMereKrig.dk ©2025