Fynske medlemmer af AMK og lokale fredsvenner trodsede regn og blæst foran Odense Rådhus et par timer, for at markere FN-dagen den 24. oktober. Gruppen stillede op med fem blå FN-flag og et AMK-banner. Vi ønskede at markere 80-året for grundlæggelsen af De Forenede Nationer i 1945, hvor 51 af verdens nationer efter 2. Verdenskrigs rædsler forpligtede sig til at bevare fred gennem internationalt samarbejde og kollektive sikkerhedstiltag. Vi glæder os over, at FN trods mange udfordringer fortsat eksisterer, og at nu 193 nationer efter 80 års virksomhed er repræsenterer i FNs forsamlinger og komiteer, hvor de jævnligt mødes til forhandlinger trods de mange krige og konflikter, som fortsat findes rundt i verden. Vi ønskede en stilfærdig samtale med de fremmødte og forbipasserende om FNs betydning nu og fremover i en verden fyldt med ufred og lokale krige. Til vores egen overraskelse ville mange af de forbipasserende på trods af ruskvejret gerne tale med os om FNs betydning og den aktuelle situation i verden. Flere valgte også at skrive under på borgerforslaget, ” Støt freds- og konfliktforskning og oplysning om freds- og konfliktløsninger med 1 % af de samlede forsvarsudgifter” . De som stoppede op og talte med os, fik udleveret et nummer af vores medlemsblad. Mange udtrykte respekt og anerkendelse over, at vi stod der med FN-flag og udtrykte tilsvarende ærgrelse over, at der ikke er en aktiv fredsbevægelse i Odense, som de kunne tilslutte sig. Vi holdt stand i to timer trods vejr og vind, og var enige om, at det helt bestemt havde været besværet værd. Vi var også glade for at have fået udvidet vores viden gennem vores forberedelsesmøder om FNs virksomhed, og om den betydning FN har trods begrænsninger og udfordringer. Vi vil på gaden igen, når lejlighed og mulighed byder sig til, og gerne i samarbejde med andre foreninger og grupper, herunder FN-forbundets lokale gruppe på Fyn. Det kunne for eksempel være på FNs internationale fredsdag den 21. september 2026. Vi opfordrer derfor flere lokale grupper til at gå på gaden samme dag i 2026 for FN, og til at vi eventuelt forbereder os sammen online i god tid før.
> Meget lå skjult Under Sandet
Lige hjemkommet fra biograf og filmen “Under sandet“ om rydningen af naziregimets miner efter besættelsen, må jeg anbefale den til alle, mens den endnu går i biograferne, idet der her i Frederikshavn kun var få andre biografgængere.
Men for mig var det meget tankevækkende, ikke mindst som gammel mand, der som barn husker tyskerhadet - der bare lå der, oftest uudtalt i hvert fald for mit vedkommende. Jeg husker hvor bange vi børn var for tyskerne, som lå i lejr tæt ved. Senere som teenager var jeg så med mine forældre til efterårsmøde på Vrå Højskole, hvor vi hørte højskoleforstander Bøgh Andersen fra Sydslesvig fortælle, at det ikke var den almindelige tysker, vi havde nogen grund til at være bange for - men de prøjsiske junkeres ånd, som var nazismens grobund.
Og helt omvendt blev det nærmest, da jeg efter et 14-dages engelskkursus på Den Internationale Højskole besøgte en af deltagernes familie i Kiel og deres venstreorienterede miljø, som vi har meget at lære af. Filmen vil jeg ikke afsløre noget om her, den skal I have til gode at opleve. Men når man selv har oplevet rekruttiden i det danske militær sidst i 1950erne, så virker filmens datidige befalingsmænds adfærd meget troværdige, uden sammenligning i øvrigt.
Det var faktisk barskt lige at være kommet ud af biografen, og så høre forsvarsminister Peter Christensen nærmest begejstret fortælle, at nu skal Danmark snart til at bombe også i Syrien. Og så er det man tænker hvor mange unge drenge, som så skal dø for vores hånd og skabe et tilsvarende danskerhad - som det tyskerhad, der sendte halvdelen af de 2000 tvangsudskrevne tyske drenge i døden under minerydningen herhjemme. Yderst beklageligt for vores selvforståelse skete dette, uden at vi der var børn dengang kan huske, at vi hørte om det. I grel modsætning til vores glorificerede redning af jøderne - af danske “menneskesmuglere“.
Arne Hansen - november 2015
Red klimaet - stop krigen! De små fredsgrupper i Danmark har ikke i grundlaget for klimademonstrationerne den 29. november fået tilføjet den væsentlige gensidige sammenhæng imellem krig, miljø- og klimaødelæggelse: - Dels på grund af den skærpede kamp om ressourcerne, der vil komme, hvis vi ikke får bremset opvarmningen af kloden med en følgende ond cirkel af spændinger og krige, der vil være ødelæggende for konstruktivt samarbejde om fælles fredelige og også socialt bæredygtige klimaløsninger. - Og dels bidrager de militaristiske tankegange, der ensidigt befordrer en fokusering på at vinde gennem voldelige konfliktløsninger med en ressourcekrævende og miljø- og klimaødelæggende oprustnings- og krigsindsats, som typisk skaber kaos, flygtninge og et gensidigt offer-, had- og voldsspiral, der så også destruerer viljen og prioriteringen af kampen for vor fælles klima. - Og denne øgede internationale spænding øger så også risikoen for direkte udløsning af en krig med atomvåben udover den altid lurende udløsning af den globalt miljdelæggende atomvåbenkrig ved en fejltagelse, hvilket har været tæt på mange gange som vi f.eks. ser det i den danske dokumentarfilm “Manden der reddede verden“. Herefter har vi stadig til gode at finde ud af, hvordan fredsbevægelsen så igennem opbygningen af en fredsstruktur vil forebygge og løse konflikter ved brug af ikkevoldelige midler inden konflikterne når at udarte i ustyrlige voldsspiraler - med ødelæggelse af miljø og klima til følge. Og når krigsdestruktionen så nu galopperer, så må vi lære at få øje på menneskehedens fælles humanitære-, miljø- og klimainteresser, forsones og gøre os alle til vindere. Og vi må alle sikre bæredygtigheden igennem opbygning af en fredskultur med værdsætning af vores jord som fælles livsgrundlag. Arne Hansen - november 2015
> Storbritannien bryder med atomtraktat Fra Fredsministerium :I disse tider, hvor mange eksperter mener at risikoen for en atomar katastrofe er på sit højeste siden Den Kolde Krig, har Storbritannien besluttet at forøge sit arsenal af atomvåben. I lighed med FNs generalsekretær er Fredsministerium meget bekymret over Storbritanniens signal til verden. I det af folketinget vedtagne forslag V60, som afsluttede forespørgselsdebat F34 den 22. januar 2021 om tilslutning til FN-traktaten om forbud mod atomvåben (TPNW), støtter Folketinget ”det ultimative mål om en verden uden atomvåben i fuld overensstemmelse med ikkespredningstraktaten (NPT) og med Danmarks forpligtelser i NATO”. Derfor bør den danske regering snarest, og gerne allerede på udenrigsministermødet den 23. marts, påpege overfor Storbritannien, som er vores tætte allieret i NATO, at beslutningen om atomoprustning er i strid med forpligtelserne i NPT-traktaten s artikel VI, som lyder: ”Enhver deltager i denne traktat forpligter sig til i god tro at fortsætte forhandlingerne om effektive foranstaltninger til en snarlig standsning af kernevåbenkapløbet og til kernevåbennedrustning samt om en traktat om almindelig og fuldstændig nedrustning under streng og effektiv international kontrol.” Fredsministerium - marts 2021